Mistrzostwa Polski w Speedcubingu 2018

0 Polubiony

Zostało już tylko kilka dni do najważniejszej imprezy sezonu polskiego!

Mistrzostwa Polski w Speedcubingu 2018 będą bardzo prestiżową imprezą zorganizowaną w tym roku w jednej z bydgoskich galerii handlowych. Na zawodnikach będzie ciążyła presja widzów oraz rywali. Impreza tylko dla najlepszych, co dowodzi sama rejestracja, w której nie było miejsca na nowicjuszy. Co należy zrobić żeby wygrać? Przede wszystkim nerwy ze stali, szybkość oraz umiejętności układania i zapewne trochę szczęścia, ale po kolei.


Na czym polegają mistrzostwa Polski? Są to zwyczajne zawody jak każde inne, ale różnią się wieloma aspektami. Przede wszystkim jest wokół nich budowana otoczka prestiżu, najważniejszej imprezy oraz datę takich zawodów znamy już miesiące przed wydarzeniem. Dodatkowo taka impreza jest najczęściej najliczniejszym wydarzeniem sezonu w Polsce i każdy marzy o występie na takich zawodach. Można się wtedy pochwalić miejscem nie tylko z zawodów, a z mistrzostw Polski. W tym roku akurat organizatorzy uzyskali pozwolenie od WCA (World Cube Association) na ograniczenie zawodów do 100 zawodników z ostrymi limitami startowymi w kilku terminach oraz co najważniejsze dla weteranów kostki, w mistrzostwach nie mają prawa startu nowicjusze, co podnosi atrakcyjność imprezy.

Dlaczego wygrana na mistrzostwach, a zwłaszcza w tym roku, jest taka trudna? Zawody odbędą się w galerii handlowej Zielone Arkady w Bydgoszczy. Wystarczy sobie tylko wyobrazić tych wszystkich przechodniów patrzących z podziwem na zawodników z kilku pięter patrzących się na nasze ręce, kiedy nam się wydaje, że gdy zepsujemy ułożenie i nasza próba zakończy się 3 sekundy później to nas wyśmieją. Już teraz można dostać lekkiego nerwu w rękach, nieprawdaż? Na zwykłej hali sportowej zawodnicy stresują się konkurencją, a co dopiero tutaj w otoczce stałego konferansjera czytającego wyniki nie tylko dla speedcuberów, ale także dla publiki. A gdy przychodzi czas na finał to każdemu zaczynają się trząść ręce, a zwłaszcza przy konkurencjach sprinterskich, gdzie dopuszczenie się do takiego stanu nerwowego, jest w zasadzie już pogrzebaniem szans. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy i snuje myśli, iż należy tylko ułożyć i liczyć na dobre scramble, ale tutaj nawet przy dobrym scramblu zacinka czy nasz błąd może nas pozbawić szans na tytuł. Dla najlepszych pochwalenie się wejściem do finału nic nie znaczy. Oni walczą o tytułu mistrzowskie i chcą pokazać swoje siły do ostatniej próby może nawet i wieńcząc to rekordem kraju, kontynentu lub też i świata. W końcu rekord w układaniu kostki Rubika na czas jest spełnieniem marzeń dla każdego speedcubera.


Czy tytuły są już przesądzone przed zawodami? Niektóre konkurencje wydaje się, że już mają swojego mistrza jeszcze przed startem pierwszej rundy konkurencji, lecz tak naprawdę wszystkiego dowiadujemy się po fakcie. Owszem wielu zawodników prezentuje swoje umiejętności czy niekiedy dominację na wcześniejszych zawodach i można się spodziewać ich dobrych występów, lecz już nieraz historia nam pokazała, jak bardzo się potrafimy mylić.


Dla zawodników ten tydzień to zapewne same przygotowania do tak zwanych PNów i próba skupienia się na swoich dominujących konkurencjach lub dołączenia kolejnej, w której podejmą walkę, a my na pewno będziemy świadkami świetnego widowiska i spektakularnych wyników w układaniu kostki Rubika na czas oraz jej wariacji. Emocje można powiedzieć sięgają zenitu i pokaz jaki zaprezentują nam czołowi speedcuberzy z Polski, na pewno zapisze się w historii polskiego speedcubingu na zawsze.


Z tego miejsca życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i niech wygra najlepszy!

Strefa-Kostek.pl

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz