Jak układać 3x3x3 coraz szybciej metodą LBL i CFOP?

Jak układać 3x3x3 coraz szybciej metodą LBL i CFOP? 

60s / 40s / 30s


W tym poradniku postaramy się wskazać wam, na co zwrócić uwagę przy treningu kostki 3x3, używając metod LBL lub Fridrich/CFOP. Wskażemy często popełniane błędy przez speedcuberów na konkretnych poziomach zaawansowania oraz wymienimy kilka praktycznych porad, jak ich unikać. Należy jednak pamiętać, że najlepsze wskazówki może zaoferować profesjonalny trener osobisty, który widzi Twoje ułożenia i może zobaczyć Twoje indywidualne słabe i mocne strony. Niemniej, mamy nadzieję, że ten wpis pozwoli Ci poprawić swoje ułożenia. Zapraszamy do pierwszej części poradnika!


Moje czasy na magicznej kostce oscylują wokół minuty. Jak być szybszym?


Generalnie mówi się, że im słabsze czasy ma speedcuber, tym łatwiej mu iść naprzód ze swoim osobistym, kostkowym rozwojem. To porzekadło sprawdza się wśród układaczy, którym rozwiązanie kostki 3x3x3 zajmuje około minutę. Aby być jeszcze szybszym, prześledź swoje ułożenia w poszukiwaniu etapów, które można pominąć lub zoptymalizować. Przykładowo – przestań umieszczać białe krawędzie krzyża na żółtej ścianie na początku ułożenia. Możesz je umieszczać bezpośrednio wokół białego centra! Na tym etapie prawdopodobnie masz problemy ze sprawnym umieszczaniem odpowiednich ramion “crossa” obok siebie, więc ćwicz ich sprawną zamianę. Dwa sąsiadujące ramiona łatwo zamienić za pomocą sekwencji np. R’ U R' U’. Ćwicz, układaj, tak długo, aż proste schematy jak ten wyżej na dobre wejdą Ci w krew i będziesz w stanie szybko poruszać palcami podczas ich wykonywania. Naucz się szybciej odnajdywać narożniki i krawędzie podczas F2L. Jeżeli używasz LBL, wyćwicz szybkie wykonywanie ruchów na ostatnich etapach ułożenia, gdzie właściwie wykończenie kostki opiera się na niewymagającym myślenia, sprawnym egzekwowaniu algorytmów. Niech Twoje palce będą tak szybkie, jak to możliwe! Uniwersalna porada zostaje taka sama, jak w przypadku reszty omawianej przez nas przedziałów czasowych ułożenia – dużo trenuj, układaj, naucz się czerpać radość z zabawy z kostką i nie zniechęcaj się, gdy postępów chwilowo nie widać ;)


Hurra, ułożenie kostki 3x3x3 kończę już przeciętnie po 40 sekundach! Co dalej?


Jeśli do tej pory używałeś metody LBL, warto przestawić się już na uproszczonego CFOPa. Możesz wciąż używać LBLowego sposobu na pierwsze dwie warstwy, lecz zacznij pracować nad “intuicyjnym F2Lem” (do którego świetny wideo poradnik w witrynie YouTube znajduje się pod adresem bit.ly/F2L-SK), który polega na intuicyjnym wkładaniu rogu i korespondującej krawędzi jednocześnie.

Do ostatniej warstwy, naucz się trzech algorytmów na orientację krawędzi (FURU’R’F’ na “haczyk”, FRUR’U’F’ na “pasek” oraz FRUR’U’F’FwRUR’U’Fw’ na “kropkę”), jak również siedmiu prostych, lecz bardzo przydatnych algorytmów na orientację narożników. Wszystkie potrzebne algorytmy, jak i poradniki znajdziesz na stronie www.cubeskills.com oraz www.algdb.net. Algorytmy orientujące narożniki kończą OLLa, a zatem przechodzimy do finałowego etapu układania kostki 3x3x3, jakim jest permutacja ostatniej warstwy. W tym przypadku, zalecamy na początek naukę obu wariantów permutacji A i U, jak również permutację H, Z i T, co łącznie daje siedem łatwych do zapamiętania algorytmów. Znajomość tych (łącznie) siedemnastu algorytmów i ich wyćwiczenie znacznie obniży Twoje czasy, jak również algorytmów tych będziesz potrzebował na całej swojej speedcuberskiej drodze, nieważne jak dobry się staniesz. Profesjonaliści również używają tych samych permutacji :)


Jak ćwiczyć, jeżeli kostkę 3x3x3 układam przez przeciętnie 30 sekund?


Gratulacje! Jeśli chcesz stawać się jeszcze szybszym, mocno rekomendujemy naukę wszystkich 21 algorytmów PLL oraz stopniowe rozszerzanie swojej bazy znanych algorytmów OLL. Im ich więcej, tym lepiej! Poznane algorytmy ćwicz przez sumienny, regularny trening. Zapoznaj się z optymalnymi rozwiązaniami na każdy przypadek F2L i porównaj swoje sposoby z tymi “odpowiednimi”. Walcz z pauzami w swoim ułożeniu przez próbę przewidywania, co na kostce będzie działo się później w momencie, gdy układasz jeszcze poprzedni etap – w slangu speedcuberskim nazywa się to “lookahead”. Podglądaj najlepszych, oglądaj analizy ułożeń lepszych od Ciebie – z pewnością Ci to pomoże!

Życzymy owocnego treningu!

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz