Setup kostki – jak uczynić ją jeszcze lepszą?

Setup kostki – jak uczynić ją jeszcze lepszą? Poradnik dla początkujących


Set-up – definicja zaczerpnięta ze słownika polsko-angielskiego podaje, że jest to “sposób, w jaki coś, szczególnie organizacja lub ekwipunek, jest zorganizowane, zaplanowane i zaaranżowane”. W slangu speedcuberskim pojęcie to oznacza mniej więcej tyle, co ogólne przystosowanie kostki do szybkiego układania, na co składa się czyszczenie, smarowanie, regulacja, czasami zmiana naklejek lub magnetyzacja. Jak setupować swoją kostkę? Dlaczego kostki profesjonalnych zawodników z reguły poruszają się dużo lepiej, niż ich odpowiedniki wyjęte prosto z pudełka? W tym wpisie postaramy się przybliżyć podstawowe zagadnienia związane z tym tematem i udzielić kilku porad.


Czyszczenie

Czyszczenie to proces, którego kostki często wymagają na skutek długiego, intensywnego użytkowania. Wewnątrz układanki osadza się kurz i brud, co powoduje spowolnienie jej poruszania i czyni układanie mniej przyjemnym. Gdy zauważysz, że Twoja kostka nie porusza się tak dobrze jak wcześniej, warto ją wyczyścić. W tym celu, zalecamy:

  1. Rozłóż kostkę przez delikatne wyjęcie wszystkich elementów w taki sposób, by pozostał tylko rdzeń (często nazywany również “krzyżakiem”) oraz wkręcone w niego centry.

  2. Weź suchą chusteczkę lub miękki kawałek tkaniny i dokładnie wytrzyj powierzchnię wewnętrzną elementów kostki. Upewnij się, że po pierwszym przetarciu “na sucho” nie pozostaną wewnątrz kostki żadne zabrudzenia stałe, jak na przykład kurz. Zwróć uwagę, żeby narzędzie przy pomocy którego przecierasz kostkę nie było zbyt grube – najlepiej, gdy jest ono delikatne, jak np. chusteczka, gdyż takie właśnie artykuły najlepiej wchłaniają wilgoć, zabrudzenia i lepiej przylegają do elementu.

  3. Zmocz kawałek ręcznika papierowego lub szmatki i umyj elementy, by nie pozostały tam żadne pozostałości smaru bądź zabrudzenia, które nie zostały usunięte po przetarciu na sucho. Dokładnie umyj każdy zakamarek elementu od strony wewnętrznej, czyli od mechanizmu.

  4. Wytrzyj kostkę do sucha przy użyciu czystej chusteczki i złóż kostkę.

Możesz również wyczyścić centry i śruby swojej układanki.  W tym celu należy zdjąć nakładki z centrów, wykręcić śruby, a następnie mając kompletnie rozłożoną kostkę, umyć centry podobnie jak pozostałe elementy. Wiąże się to niestety z koniecznością regulowania kostki od zera, co nowicjuszom może sprawiać problemy.


Regulacja

Kluczowy element składowy dobrego setupu. Regulowanie kostek polega na dokręcaniu lub luzowaniu śrub na każdej ściance, co pozwala znacząco wpłynąć na sposób ich poruszania. By dokonać regulacji, należy zdjąć nakładki z centrów (tzw. centercapy) w kostkach nieparzystych i wielościanach innych niż sześciany, lub po prostu rozsunąć palcami środkowe warstwy w kostkach parzystych by dostać się do śruby regulacyjnej. W następnej kolejności, przy użyciu śrubokrętu, możemy każdą śrubkę delikatnie odkręcić, by kostka zaczęła poruszać się szybciej i z mniejszym oporem, lecz niestety kosztem stabilności. Przykręcając śrubkę, zwiększamy za to pewność chwytu kostki, przez co układanka nie “rozjeżdża się” podczas ułożenia oraz szansa na popy i rolling popy się zmniejsza. Warto nauczyć się poprawnego regulowania, by mieć większą kontrolę nad kostką.


Smarowanie

Najszybszy i najwygodniejszy sposób na usprawnienie poruszania swojego Valka, Weilonga bądź jakiegokolwiek innego sześciennego przyjaciela. Używając odpowiedniego smaru, możemy go przyspieszyć, zwolnić czy też sprawić, że zacznie poruszać się bardziej “gładko” i zachęcająco. Układanie czegoś suchego, pozbawionego smaru nie należy z reguły do  przyjemnych doświadczeń, dlatego warto zadbać o dobre smarowanie swojej kostki. Zależnie od konsystencji smaru i własnych preferencji, aplikuj kroplę wybranego lubrykantu na stopki elementów oraz kolejną kroplę na ścianę krawędzi, w taki sposób, by smar mógł dobrze się rozetrzeć wewnątrz układanki. W przypadku niektórych smarów kropla nie wystarcza i należy zaaplikować go więcej.

Polecane smary przyspieszające kostkę: Lubest XMT; DNM-37; Angstrom Compound X; MoYu v1; Lubicle One

Polecane smary spowalniające kostkę: Lubicle Weight 5; DaYan; Compound V.


Magnetyzacja

Od kostek magnetycznych nie da się w dzisiejszych czasach uciec. Praktycznie wszystkie nowe kostki wyższej klasy wyposażone są w magnetyczne pozycjonowanie elementów. Nic dziwnego – magnesy stanowią niezaprzeczalne wsparcie i pomagają w układaniu. Dzięki nim, ruchy “dokręcają się” same, układanka staje się stabilniejsza i nie wymaga tak wysokiej precyzji podczas układania w porównaniu z kostkami niewyposażonymi w magnesy. Inwestycja w kostki magnetyczne to z pewnością dobra decyzja, lecz możesz również samodzielnie zmagnetyzować swoją układankę. Potrzebujesz w tym celu kleju typu super glue oraz 48 magnesów do kostki 2x2 lub 3x3, 96 magnesów do kostki 4x4 lub 5x5, 144 magnesy do kostki 6x6 lub 7x7 etc. Praktyczny poradnik pokazujący jak zrobić to poprawnie, znajdziesz pod tym linkiem: bit.ly/TutorialMagnetyzacja

Powodzenia :)

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz