FAQ - pierwsze zawody

2 Opinie
Ocena
5.0Ten wpis będzie poświęcony czemuś, co jak nic innego łączy nas, speedcuberów i pozwala nawzajem się poznać – zawody! :) Jeśli chciałbyś przeżyć udział w zawodach po raz pierwszy, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na często zadawane pytania przez nowicjuszy.


Q: Jakie czasy powinienem osiągać, by wziąć udział w zawodach? Czy muszę prezentować wysoki poziom?
A: Absolutnie nie! Zawody są świetną okazją do integracji z innymi speedcuberami, od których możesz wiele się nauczyć. Aspekt rywalizacji schodzi wówczas na dalszy plan. Twoje wyniki nie mają znaczenia, zawody są przede wszystkim po to, by dobrze się bawić, a nie ciągle wygrywać ;) Na zawodach spotkasz układaczy o różnym stopniu zaawansowania – część z nich będzie profesjonalistami, którym ułożenie kostki 3x3x3 zajmuje dziesięć sekund, ale jest też wielu nowicjuszy używających mniej zaawansowanych metod i osiągających czasy powyżej pół minuty. Jak dotąd, wymagania “czasowe” przy rejestracji obowiązywały jedynie w przypadku Mistrzostw Polski, a więc imprezy zamkniętej, mającej na celu wyłonienie najlepszych w kraju.


Q: Gdzie mogę znaleźć informacje na temat zbliżających się zawodów?
A: Nadchodzące zawody znajdziesz na stronie www.zawody4event.pl oraz https://www.speedcubing.pl/kalendarz-imprez , tam też możesz dokonać rejestracji oraz sprawdzić szczegóły dotyczące zawodów – termin, miejsce, organizatorów, harmonogram, konkurencje i wszelkie przydatne wskazówki.


Q: Czy na zawodach, podczas oficjalnych ułożeń, muszę używać własnej kostki?
A: Tak. Wraz z początkiem danej rundy, konferansjer zapowiada, która grupa przygotowuje się do układania. Kiedy przychodzi Twoja kolej, zabierasz kostkę, której chcesz użyć do oficjalnych ułożeń i kładziesz ją na swojej karcie na stoliku mieszaczy. Następnie musisz udać się do strefy oczekujących, podczas gdy mieszacze dokonają scramblowania (pomieszania) Twojej kostki.


Q: Jak powinienem przygotować się do uczestnictwa w swoich pierwszych zawodach?
A: Każdy uczestnik zawodów powinien zapoznać się z regulaminem WCA, gdzie opisane są wszystkie przepisy dotyczące układania “oficjala”. Regulamin ten dostępny jest na stronie www.worldcubeassociation.org (oryginalna, angielska wersja) oraz https://www.speedcubing.pl/regulamin-wca (polskie tłumaczenie). Poza znajomością reguł World Cube Association, nie wymagasz żadnego formalnego przygotowania. Na miejscu zawodów, przed ich rozpoczęciem organizatorzy często przeprowadzają krótkie szkolenie dla nowicjuszy, gdzie można poznać podstawy układania na zawodach.


Q: Co powinienem spakować na zawody?
A: Z pewnością zabierz swoje kostki, co najmniej jedną do każdej konkurencji, w której zadeklarowałeś udział. Przed samym ułożeniem, gdy zakryta kostka znajduje się przed Tobą na stoliku, masz minutę na rozgrzewkę – jeśli chcesz z niej skorzystać, musisz wziąć ze sobą inną kostkę niż tę, której zaraz użyjesz do “oficjala”. Poza tym, zabierz trochę pieniędzy na wypadek, gdybyś chciał kupić na miejscu kostkę lub coś do jedzenia (nie zawsze obiad jest wliczony w cenę wpisowego). Pomyśl o noclegu i koniecznych artykułach związanych z nocowaniem, jeżeli wybierasz się na zawody kilkudniowe.


Q: Co mogę robić na zawodach, gdy akurat nie układam oficjalnie?
A: Spotykaj innych! :) Porozmawiaj z tymi, którzy podobnie jak Ty siedzą przy stoliku, czekając na rundę swojej konkurencji. Zapytaj o spróbowanie ich kostki. A, właśnie – jeżeli przymierzasz się do zakupu nowego sprzętu, zawsze możesz odnaleźć na zawodach kogoś, kto już posiada poszukiwaną przez Ciebie kostkę i wypróbować ją osobiście. Nie kupujesz wówczas przysłowiowego “kota w worku”, bo wiesz już, czego możesz się spodziewać :)


Q: Czy warto jeździć na zawody?
A: Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ale wśród speedcuberów panuje przekonanie, że warto spróbować. W większości przypadków zawody są magnesem przyciągającym nowicjuszy do układania mocniej, niż klocki w magnetycznych kostkach ;) Jeśli nigdy nie układałeś oficjalnie, pojedź na zawody! Poza wspomnieniami, zostanie Ci również pamiątka w postaci profilu WCA – specjalnej strony internetowej, gdzie będą zapisane wszystkie Twoje oficjalne wyniki, które później będziesz mógł pokazać innym. Możesz ten profil później edytować, np. dodając własne zdjęcie. Nie przepuść okazji na poznanie środowiska speedcuberów “od środka”, jaką dają zawody, rozgrywane notabene dość często w Polsce i przekonaj się sam, czy będzie to dla Ciebie kolejna motywacja do treningu, aby kiedyś stanąć na podium krajowych czy europejskich mistrzostw :) Powodzenia!

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komentarze

 • Czy na zawodach są grupy np. wiekowe?
  Przez Bartłomiej Kucharski Na June 20th 2022
  Ocena
  5.0

  Czy na zawodach są na przykład grupy wiekowe czy grupy dla zaawansowanych?

 • Czy muszę mieć swój timer i matę na zawwodach
  Przez Bartosz Miecznikowski Na May 2nd 2019
  Ocena
  5.0

  Czy potrzeba mieć swój timer i matę na zawodach