Czym jest WCA - World Cube Association?

WCA logoWorld Cube Association, WCA ID – co to jest?

Niniejszy wpis poświęcony będzie światowej organizacji skupiającej speedcuberów, czyli WCA. Opiszemy również, w jaki sposób możemy sami zostać członkami tego stowarzyszenia.Speedcubing na świecie – co nas łączy?

Cieszymy się z tego, że liczba osób zafascynowanych kolorowymi kostkami stale rośnie w coraz to szybszym tempie. Niczym w śnieżnej kuli, kolejni zarażeni tą pasją wciągają następnych, przyczyniając się do stałego rozwoju speedcubingu na całym świecie. W chwili tworzenia tego wpisu, a więc w maju 2019 roku, na świecie mamy ponad 126 tysięcy speedcuberów z oficjalnie zarejestrowanym WCA ID. To więcej, niż mieszkańców Rejkiawiku, stolicy Islandii! Z pewnością jest to dobry wynik, jednak układaczy-hobbystów, niebędących nigdy częścią żadnego speedcubingowego turnieju,  jest na całym świecie co najmniej kilkanaście razy więcej!Czym jest WCA ID? Jak mogę stać się “pełnoprawnym speedcuberem”?

WCA ID to unikalny kod identyfikujący każdego speedcubera, który chociaż raz wziął udział w oficjalnych zawodach pod egidą World Cube Association. Każde WCA ID ma swoją własną podstronę na serwisie światowego związku, gdzie zapisane są informacje o wszystkich oficjalnych ułożeniach, dokonanych przez posiadacza danego identyfikatora. W prostszych słowach – gdy zostanie utworzony Twój profil zawodnika i przypisany zostanie Ci kod WCA ID, odtąd wszystkie Twoje ułożenia na zawodach, jak również statystyki dotyczące Twojej speedcubingowej historii, zostaną uwiecznione na stronie World Cube Association. Z takiego osobistego profilu układacza można dowiedzieć się, w jakich zawodach konkretna osoba brała udział, można poznać liczbę jej ukończonych ułożeń, a jeżeli dany zawodnik pobił kiedykolwiek rekord (krajowy, kontynentalny czy światowy), jest temu poświęcona oddzielna sekcja, gdzie błyskawicznie poznajemy warte uwagi osiągnięcia interesującego nas speedcubera.

Uzyskanie WCA ID, a więc przynależność do World Cube Association jako członek tego stowarzyszenia, jest całkowite bezpłatne (pomijając koszt wpisowego na naszym pierwszym oficjalnym turnieju). Aby otrzymać WCA ID i własną stronę z wynikami, wystarczy tylko wziąć udział przynajmniej raz w oficjalnych zawodach. Kilka dni po ich zakończeniu, delegat WCA wprowadzając wyniki z minionego turnieju utworzy Twój profil zawodnika. Odtąd możesz już nazywać się oficjalnie potwierdzonym układaczem! :)

WCA ID składa się z dziesięciu znaków, z których pierwsze cztery to po prostu rok, w którym zostało ono nadane. Następnie, kolejne 4 znaki to litery będące pierwszymi czterema literami nazwiska zawodnika. Gdy dana osoba ma trzyliterowe bądź krótsze nazwisko, pozostałe znaki dopełnia się pierwszymi literami imienia. Na końcu, dwie ostatnie cyfry to liczba porządkowa, zaczynająca się od 01. Jeśli w danym roku zarejestrowało się w WCA kilka osób o podobnym nazwisku, wówczas odróżniane są one za pomocą tej właśnie liczby porządkowej. Przykładowe WCA ID: 2009ZEMD01, 2015DUYU01, 2012PARK03.Czym jest World Cube Association, czyli popularne WCA?

Pora zatem przejść do meritum tego wpisu – kto kontroluje zawody, kataloguje speedcuberów oraz powoduje, że całe środowisko sportowych układaczy magicznej kostki jest spójne i zgrane? Odpowiedzią na te pytania, jest powołana do życia w 2004 roku światowa organizacja speedcubingu. Niczym FIFA bądź UEFA w piłce nożnej, WCA normalizuje speedcubing oraz promuje go przez organizację i wspieranie zawodów mających na celu nie tylko wyłonienie najlepszych w układaniu, ale również (a może przede wszystkim?) integrację speedcuberów oraz lepsze poznanie się, dla dobra naszej kostkowej społeczności. Dzięki regulacjom, czyli uniwersalnym wytycznym dla układaczy na całym świecie, wszystkie zawody są przeprowadzane w ten sam sposób, dając uczestnikom równe szanse i nie faworyzując nikogo. Do powstania Regulacji (dostępnych pod adresem https://www.worldcubeassociation.org/regulations/) w głównej mierze przczynił się Gilles Roux, francuski speedcuber znany głównie z opracowania drugiej najpopularniejszej zaawansowanej metody do kostki 3x3 – metody Roux opierającej się na sprawnym budowaniu bloczków na kostce.Historia World Cube Association

WCA powstało 18 października 2004 z inicjatywy holenderskiego hobbysty magicznych kostek Rona van Bruchem oraz Amerykanina Tysona Mao. Obaj nie są już członkami Zarządu WCA, lecz przez wiele lat przyczynili się do obrazu światowej organizacji, z której możemy teraz korzystać. World Cube Association powstało po misrzostwach świata w 2003 roku oraz po serii (nieoficjalnych jeszcze, oczywiście) zawodów w Holandii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Ówcześni speedcuberzy zauważyli potrzebę znormalizowania reguł zawodów w układaniu kostek Rubika na czas, jak również chcieli, by wszystkie takie zawody były nadzorowane odgórnie, by wszyscy na całym świecie korzystali z tych samych zasad, w imię sprawiedliwości i możliwości obiektywnego porównania uzyskiwanych przez nich czasów na zawodach w różnych częściach świata.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz