Czym jest WCA - world cube association?

WCA logo

Co to jest WCA?

WCA (world cube association) jest to organizacja zajmująca się regulowaniem, wspieraniem oraz organizowaniem zawodów speedcubingowych. Głównym celem  WCA jest popularyzowanie speedcubingu na świecie.

Jak wygląda struktura organizacyjna?

Organizacji przewodzi 5 osobowy zarząd złożony z osób różnej narodowości. Działalność WCA opiera się pracy osób będących zrzeszone w komitetach. Komitety czyli zespoły odpowiedzialne za wykonywanie określonych zadań.  Istnieje 6 takich zespołów. Zajmują się one takim zadaniami jak:

- komunikacja - funkcja nadzorcza oraz zarządzanie komunikacją wewnątrz organizacji
- dyscyplina - uaktywnia się gdy istnieje możliwość przekroczenia zasad regulaminu
- finanse - zarządzanie finansami WCA
- regulacje - tworzenie i dostosowywanie regulaminu
- sprawy związane z wynikami - zarządzanie wynikami zawodów
- oprogramowanie - zarządzanie oprogramowaniem takim jak oficialna strona WCA, programy do algorytmów mieszających oraz narzędziami administracyjnymi.

W każdym z zespołów pracuje od 3 do 17 osób. Najbardziej liczny jest dział zajmujący się sprawami związanymi z oprogramowaniem.

W strukturze organizacyjnej WCA bardzo ważną role pełnią delegaci. Są to osoby bezpośrednio nadzorujące przebieg zawodów. Pilnują on aby było one przeprowadzane zgodne z regulaminem WCA oraz z poszanowaniem zasad sportowej rywalizacji.

Jak powstało WCA?

Pomysł stworzenie zasad organizacji i przebiegu zawodów speedcubingowych zrodził się po zorganizowanych w 2003 roku mistrzostwach świata w Toronto. Okazały się one dużym sukcesem. Pojawiło się jednak wówczas wiele problemów związanych z brakiem oficjalnych zasad rywalizacji. Dlatego też w 2004 roku  dwóch speedcuberów  van Bruchem oraz Tyson Mao, którzy zajmowali się już organizacją zawodów, zawiązali organizacje WCA, która zajęła się uregulowaniem przebiegu zawodów speedcubingowych oraz popularyzacją tego sportu na świecie.

Obecnie w WCA zrzeszonych jest ponad 77 000 zawodników z większości krajów świata. Liczba ta dynamiczne wzrasta co jest najlepszym dowodem na rosnącą popularność tej dyscypliny.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz