Jak Kostka 3x3x3 stała się najpopularniejszą zabawką na świecie

Wszystko zaczęło się w 1974 roku kiedy to Węgierski inżynier Ernő Rubik skonstruował pierwszą kostkę dla swoich studentów. Chciał on aby dzięki niej łatwiej było im zrozumieć obiekty przestrzenne. Erno konstruując układankę absolutnie nie przypuszczał się, że stanie się ona najpopularniejszą układanką na świecie. Sprzedawaną w sektach milionach egzemplarzy.

 

Nie mniej jednak w roku 1975 opatentował stworzoną rok wcześniej konstrukcję i podjął starania w kierunku rozpoczęcia produkcji na szerszą skalę.

 

Początkowo była ona sprzedawana jedynie w sklepach z zabawkami w Budapeszcie poda nazwą "Magiczna Kostka" ( węg. bűvös kocka). Cieszyła się dużą popularnością.

 

W 1980 roku nazwa układanki została zmieniona na obecną nazwę. Za sprawą Toma Kremera założyciela firmy produkującej zabawki, kostka ta stała się dostępna niemalże na całym świecie. Osiągając ogromną ilość sprzedanych egzemplarzy liczoną w setkach milionów sztuk.

 

Dwa lata później w Budapeszcie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Zwyciężył Amerykanin wietnamskiego pochodzenia Minh Thai z czasem 22.95 s. Wówczas liczył się najlepszy osiągnięty rezultat a nie średnia. Na dziesiątym miejscu znalazła się świetnie znana wszystkim speedcuberom Jessica Fridrich. W zawodach uczestniczył również Polak Piotr Sebenski, który uplasował się na siedemnastej pozycji z czasem 37.50 s.

 

Do wzrostu popularności kostki 3x3x3 przyczyniły się również pozycje książkowe. "The Simple Solution to Rubik's Cube" ponad 6 mln sprzedanych egzemplarzy w roku 1981 oraz książka zwycięzcy pierwszych mistrzostw świata Minh Thai pod tytułem "The Winning Solution" . Obie książki był poradnikami jak ułożyć kostkę.

 

Oprócz książek, Kostka  pojawiała się wówczas w gazetach, telewizji, w pojawiających się w mediach reklamach oraz muzeach. Powstała nawet kreskówka pod tytułem "Rubik, the Amazing Cube" wyprodukowana przez amerykańską telewizje ABC. Kostka 3x3x3 otrzymała również wiele nagród za najlepszą zabawkę. Rozpoznawalność kostki była ogromna, każdy chciał ją mieć.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz