Jak ułożyć Kostkę 3x3x3 metodą LBL - ranking kursów

 

W sieci znajduje się bardzo dużo poradników na temat jak ułożyć kostę 3x3x3. Większość z nich dotyczy metody podstawowej LBL (layer by layer). Osoba początkująca uczy się zazwyczaj z pierwszego kursu, który wpadnie jej w ręce. Jeżeli trafi na dobry kurs to z pewności stosunkowo szybko nauczy się układać. Natomiast jeżeli trafi na kurs niskiej jakości może mieć trudności z nauczeniem się układania i może  się niepotrzebnie zniechęcić.  Dlatego też postanowiłem zrobić ranking polskojęzycznych kursów układania kostki Rubika metodą podstawową warstwa po warstwie. Obok każdego kursu dodałem krótki komentarz oraz ocenę w skali 1-10.

 

Kursy układania kostki w formie pisemnej

6) https://kostkarubika.info/


Dosyć popularny kurs. Niestety nie posiada on wysokiej wartości merytorycznej. Osoba początkująca jak najbardziej może nauczyć się z niego układać kostkę ale będzie robiła to w sposób nieoptymalny. Może również nabierać nieprawidłowych wzorców przez co trudniej będzie jej poprawiać swoje umiejętności.
Ocena:   3/10

 

5) http://kostka-rubika.krzysiek.net.pl/index.html

Kurs ten niestety nie należy do najlepszych. Wykonywanie poszczególnych etapów nie jest przedstawiony w sposób wystarczająco jasny. Nie ma również wspomnienia o notacji. Algorytmy przedstawione są formie obrazków, które nie do końca spełniają swoje zadanie. Jego plusem jest to, że jest on przedstawiony w sposób zwięzły bez zbędnych dodatków.
Ocena: 4/10

 

4) http://kostka-rubika.web.iq.pl/

Zdecydowanie kurs warty uwagi. We wstępie zrozumiale przedstawiony jest zapis notacyjny za co duży plus. Natomiast później nie jest on używany w kursie. Poszczególne kroki przedstawione są w zrozumiały sposób. Sytuacje na kostce oraz algorytmy są przedstawione w formie ładnie wyglądających grafik.
Ocena: 6+/10 (ocena dotyczy jedynie kursu LBL)

 

3) http://jak-ulozyc-kostke-rubika.pl/jak-ulozyc-kostke-rubika-3x3x3

Kurs nie należy do popularnych. Jest on natomiast całkiem dobry. W sposób zwięzły udało się przedstawić autorowi jak ułożyć kostkę metodą LBL. Do tego sytuacje na kostce przedstawione są w bardzo ładnej formie graficznej, to samo tyczy się algorytmów. Zabrakło jedynie przedstawienia algorytmów w formie notacji, oczywiście po uprzednim wyjaśnieniu na czym ona polega.
Ocena: 7/10

 

2) https://rcube.pl/jak-ulozyc-kostke-rubika-3x3x3-lbl

rcube

Solidnie wykonany kurs. Notacja przedstawiona w postaci dużych i czytelnych grafik. Zrozumiale, wytłumaczona metoda LBL. Jedynie warstwa estetyczna pozostawia trochę do życzenia. Nie mniej jednak kurs jest jak najbardziej godny polecenia.
Ocena: 7.5/10

1) http://hipopotam.eu/kurs/index.html

Bardzo dobry kurs. Kurs jest w formie pisemnej ale jest on uzupełniony również o bardzo pomocne filmy. Pokazujące jak dokładanie należny wykonać dane działanie na kostce. Dodatkowo algorytmy przedstawione są nie tylko za pomocą notacji ale również w postaci animowanej kostki. Jedyne do czego można by się przeczepić, to że wstawki filmowe mogłyby być nieco lepszej jakości.
Ocena: 8/10

 

 

Kursy układania kostki w formie video

 

3) Kurs od Sajwo

Kurs od jednego z najbardziej znanych jutuberów speedcubingowych w Polsce. Od jego publikacji minęło już przeszło 4 lata. Nie mniej jednak jest to bardzo wartościowy kurs, ma on jednak kilka wad. Algorytmy wykonywane przez Sajwo nie są przedstawione ani na ekranie ani w opisie filmu co jest sporym minusem. Dodatkowo są one wykonywane dość szybko przez samego Sajwo. Nie mniej jednak wiele osób nauczyło się z tego kursu jak układać kostkę co świadczy o jego użyteczności.
Ocena: 7/10

 

2) Kurs od Procuber

Bardzo dobry tutorial. Nakręcony w dobrej jakości obrazu i dźwięku. Metoda LBL została zrozumiale wytłumaczona. Jedyny minus za brak algorytmów w opisie filmu.
Ocena: 8/10

 

1) Kurs od Dżodżo

Moim zdaniem obecnie najlepszy kurs układania metodą LBL. Metoda przedstawiona jest w sposób przejrzysty i zrozumiały. Każdy z etapów został solidnie  omówiony. Potrzebne do układania algorytmy zostały przedstawione na ekranie oraz zawarte są w opisie filmu. W komentarzach pod filmem widać jednak, że część osób dalej ma problem z ułożeniem co może oznaczać, że nie wszystko jest wystarczająco dobrze wytłumaczone.
Ocena: 9/10

Zostaw komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz